Header Background day #13
آگاه‌سازی‌ها
پاک‌کردن همه

۱۰ کتابی که بیشتر از سایر کتاب‌ها در جهان غرب خوانده شده‌اند

1 ارسال‌
1 کاربران
12 Likes
4,562 نمایش‌
ensieh-oof
(@ensieh-oof)
Honorable Member
عضو شده: 6 سال قبل
ارسال‌: 177
شروع کننده موضوع  

تهران‌امروز ـ مترجم: صوفیا نصرالهی: همه ما دوست داریم که کتاب‌های خوب بخوانیم. اما آیا نام ۱۰‌کتابی را که مردم جهان بیشتر از سایر آثار ادبی خوانده‌اند، می‌دانید؟ در ۵۰ سال گذشته چیزی بیش از صد‌ها هزار کتاب منتشر شده و به بازار آمده است اما تنها تعداد کمی از آن‌ها تبدیل به کتاب‌های محبوب و پرفروش و پرخواننده شده‌اند. در این مطلب شما با کتاب‌هایی آشنا خواهید شد که در این ۵۰ سال اخیر بیشترین فروش را در میان آثار ادبی داشته‌اند و توسط برجسته‌ترین نویسندگان به رشته تحریر درآمده‌اند. این مطلب براساس آمار کتاب‌هایی است که منتشر شده و فروخته شده‌اند وگرنه کتاب‌هایی هم هستند که تعداد کپی‌های منتشر شده از آن‌ها بیشتر است اما به این تعداد فروخته نشده‌اند که خب، طبیعی است این امر نشانگر آن است که تعداد خوانندگان آن‌ها هم زیاد نبوده است. جیمز چپمن، نویسنده این مطلب خودش رمان می‌نویسد. چپمن می‌گوید: «من همیشه یک کتاب‌خوان حرفه‌ای بودم. اصلا نمی‌توانستم جلوی کتاب خواندنم را بگیرم. درنتیجه وقتی موضوع این تحقیق به من پیشنهاد شد خیلی از آن استقبال کردم. برای شخص من خیلی جالب بود که بدانم کدام کتاب‌ها بیشتر از سوی مردم مورد اقبال قرار گرفته‌اند. در این فهرست کتاب‌های خیلی متفاوتی را پیدا خواهید کرد که هر کدام در یک ژانر نوشته شده‌اند. اما تعداد زیادی از نویسندگان برجسته و واقعا بااستعداد را پوشش می‌دهند. چند نفر از این نویسندگان دیگر در میان ما نیستند، اما بیشتر آن‌ها هنوز هم به نوشتن شاهکار‌های‌شان ادامه می‌دهند. در این دنیای مدرن که امروز ما در آن زندگی می‌کنیم همه چیز با سرعت نور جلو می‌رود و خیلی خوب است که ببینیم هنوز فعالیت‌هایی مانند کتاب خواندن بخشی از زندگی روزانه مردم را تشکیل می‌دهند. بعد از خواندن این مطلب راحت به صندلیتان تکیه بدهید. عینکتان را بزنید و فهرست خودتان را از بهترین آثار ادبی که دوستشان دارید و بار‌ها و بار‌ها آن‌ها را خوانده‌اید، تهیه کنید. به این امید که از هر کتاب و نوشته‌ای که در طول روز می‌خوانید، لذت ببرید.» البته معیارهای چپمن برای انتخاب این کتاب‌ها بیشتر خوانندگان غربی بوده است چون تقریبا تمامی این کتاب‌ها به جز یکی توسط انتشارات انگلیسی و آمریکایی منتشر شده است و تنها برای کسانی قابل استفاده است که با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند. کتاب تسه‌یانگ هم که تنها کتاب غیر انگلیسی زبان منتشر شده توسط یک ناشر غربی است‌، به دلیل زیاد بودن تعداد چینی‌زبانان در دنیا، در این فهرست قرار گرفته است.

انجیل

انجیل، کتاب مقدس مسیحیان، هنوز هم پرخواننده‌ترین کتاب جهان است شاید چون تعداد کسانی که مذهبشان مسیحیت است، بیشتر از بقیه مردم دنیاست. کتاب مقدس مسیحیان جمع‌آوری روایت‌های حضرت عیسی مسیح‌ (ع) است که از طرف خداوند برای هدایت انسان‌ها به او وحی می‌شد هرچند این روایت‌ها از سوی حواریون گوناگون و با دخل و تصرف ثبت شده است. به همین دلیل هم جمع‌آوری کامل انجیل و انتشار اولین نسخه آن حدود ۱۶ قرن به طول انجامید و درواقع شامل ۶۶ کتاب کوچک است که کنار هم گردآوری شده‌اند. در این ۵۰ سال ۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون نسخه از انجیل به فروش رفته است.

نقل قول‌هایی از کارهای مائوتسه یانگ

کتاب «نقل قول‌هایی از کارهای مائوتسه یانگ» انقلابی کمونیست مشهور چین به «کتاب کوچک قرمز» هم مشهور است. این کتاب در حقیقت تفسیر شخصی مائو از مردم چین و ایدئولوژی حزب کمونیست چین است. تقریبا تمام مردم چین مجبورند که این کتاب را در خانه‌هایشان داشته باشند و با محاسبه جمعیت مردم چین، عجیب نیست که این کتاب دومین اثر پرفروش ۵۰ ساله گذشته شده است. ۸۲۰ میلیون نسخه از این کتاب در این مدت فروخته شده است.

هری پا‌تر (نوشته جی. کی. رولینگ)

مجموعه کتاب‌های هری پا‌تر شامل هفت سری کتاب فانتزی و تخیلی است که توسط نویسنده انگلیسی، رولینگ به رشته تحریر درآمده است. بخش اعظمی از داستان‌های هر کتاب در فیلم‌هایش هم آمده است. مجموعه فیلم‌های «هری پا‌تر» هم مانند مجموعه کتاب‌هایش فروش خوبی داشته‌اند هرچند از لحاظ هنری، کتاب‌ها موفق‌تر عمل کرده‌اند. جالب است که بزرگسالان و بچه‌ها، هر دو نسل به یک میزان، مجذوب کتاب‌های «هری پا‌تر» شدند. این قهرمان تخیلی توانسته بعد از مدت‌ها نماینده‌ای از نسل نوجوان در ادبیات داستانی باشد. مجموعه کتاب‌های «هری پا‌تر» عبارتند از: «هری پا‌تر و سنگ جادو»، «هری پا‌تر و مخزن اسرار»، «هری پا‌تر و زندانی آزکابان»، «هری پا‌تر و جام آتش»، «هری پا‌تر و محفل ققنوس»، «هری پا‌تر و شاهزاده دورگه» و «هری پا‌تر و یادگاران مرگ». ناشران اصلی و اولیه، کتابسرای بلومزبری در انگلستان و انتشارات اسکولاستیک در ایالات متحده هستند. کتاب از آن زمان به بعد توسط بسیاری از ناشران در سراسر جهان منتشر شده است. از این مجموعه تاکنون ۴۰۰ میلیون نسخه فروخته شده است.

ارباب حلقه‌ها (نوشته جی. آر. آر تالکین)

«ارباب حلقه‌ها» یک رمان طولانی سه جلدی تخیلی-اسطوره‌ای است که واژه‌شناس مشهور، تالکین آن را نوشته است. تالکین در این کتاب یک جهان کاملا تازه با زبان مخصوص و جغرافیای خاص و نژادهای گوناگون خلق کرده است. این کتاب در واقع تکمله‌ای بر کتاب قبلی تالکین، «هابیت» است که البته پیچیدگی‌های کتاب‌های وی باعث می‌شود از جهان فانتزی کودکان خیلی دور باشد. آثار وی در زمره کارهای ادبی بزرگ دنیا جای می‌گیرند.

«ارباب حلقه‌ها» منبع اقتباسی برای ساخت یک تریلوژی توسط پی‌تر جکسون در سینما هم شد. سه جلد این کتاب عبارتند از: «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه»، «ارباب حلقه‌ها: دو برج» و «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه». ۱۰۳ میلیون نسخه از این کتاب در نیم قرن اخیر فروخته شده است.

کیمیاگر (نوشته پائولو کوئیلو)

«کیمیاگر» سال ۱۹۸۷ منتشر شد و پرفروش‌‍‌‌ترین کتاب برزیلی در تاریخ این کشور شد. ۶۵ میلیون نسخه از این کتاب بعد از انتشار به فروش رفت و آن را تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ کرد. «کیمیاگر» به ۶۷ زبان زنده دنیا ترجمه شد و نامش در کتاب رکوردهای گینس برای بیشترین تعداد ترجمه از کتاب یک نویسنده زنده ثبت شد. نام کوئیلو نه‌فقط به عنوان یکی از نویسندگانی که آثار پرفروشی دارد، بلکه به عنوان یکی از موثر‌ترین نویسندگان معاصر در دنیا مطرح است.

کد داوینچی (نوشته دن براون)

رمانی تخیلی که نویسنده آمریکایی دن‌براون آن را به رشته تحریر درآورده است. کتاب درباره تحقیقات رابرت لنگدان، بعد از پیدا کردن یک جسد در موزه لوور پاریس است. او کشف می‌کند که شاید حضرت مسیح (ع) برخلاف روایات ازدواج کرده و صاحب فرزند باشد. از روی این کتاب هم فیلمی با بازی تام هنکس ساخته شد که البته خیلی مورد تایید واتیکان نبود. از این کتاب ۵۷ میلیون نسخه به فروش رفته است.

حماسه گرگ و میش (نوشته استفانی مه‌یر)

اولین سری کتابی است که در این نیم‌قرن اخیر برای مخاطب جوان نوشته شد. داستان درباره دختر جوانی است که با یک خون‌آشام آشنا می‌شود. این یک کتاب اکشن و در عین حال رمانتیک است. از روی این کتاب سری فیلم‌های «حماسه گرگ و می‌ش» ساخته شده که یکی از پرفروش‌ترین آثار سینمایی دهه اخیر است هرچند خیلی مورد توجه منتقدان قرار گرفته است. ۴۳ میلیون نسخه از این کتاب فروخته شده است و البته بعد از ساخته شدن اولین قسمت سینمایی آن، خوانندگان بیشتری پیدا کرد.

بربادرفته (نوشته مارگارت میچل)

«بربادرفته» درام رمانتیک نوشته مارگارت میچل خیلی بیشتر از یک داستان عامه‌پسند است. کتاب نوشته مهمی درباره جنگ‌های داخلی آمریکا و خصوصیات مردم در آن سال‌هاست که شاید از طرف منتقدان ادبی این سال‌ها به اندازه مردم عادی تحویل گرفته نشده باشد. داستان در ایالت جورجیا اتفاق می‌افتد و زندگی دختری به نام اسکارلت اوهارا را تعریف می‌کند که در هنگامه جنگ و سنت‌های جنوبی، زندگی کاملا متفاوتی با اطرافیانش را در پیش می‌گیرد. کتاب برنده جایزه پولیتزر شد و فیلمی که به همین نام از روی آن ساخته شد یکی از بهترین آثار سینماست که موفق به دریافت جایزه اسکار هم شد. ۳۳ میلیون نسخه از این کتاب در ۵۰ سال اخیر فروخته شده است. فیلم «بربادرفته» هم یکی از پرفروش‌ترین آثار تاریخ سینماست.

فکر کنید و ثروتمند شوید (نوشته ناپلئون هیل)

اسم این کتاب هم کاملا برانگیزاننده است و می‌تواند محرک قوی برای خواندنش باشد. اینکه چطور با اندیشیدن بتوانیم ثروتمند شویم. این کتاب درباره دستاوردهای شخصی میلیاردر اسکاتلندی-آمریکایی، اندرو کارنیج و تجربه‌های شخصی وی است. در واقع همه مطالب کتاب الهام گرفته از زندگی کارنیج است و حداقل نشان می‌دهد برای نویسنده این تجربیات جواب داده است چون از کتابش ۳۰ میلیون نسخه به فروش رفته است!

خاطرات آن فرانک (نوشته آن فرانک)

این کتاب اتوبیوگرافیک سرنوشت دختر جوانی را روایت می‌کند که دو سال به همراه خانواده‌اش در هلند از دست نازی‌ها فرار کرده و به صورت مخفیانه زندگی می‌کردند. آن فرانک همه وقایع آن روز‌ها را در دفتر خاطراتش ثبت کرده بود که بعدا تبدیل به این کتاب پرفروش شد. این کتاب امروز یکی از آثار مهم برای کشف نکات کلیدی اتفاقات بزرگی است که در قرن بیستم افتاد. از این کتاب تا امروز ۲۷ میلیون نسخه فروخته شده است.

یادتان نرود این فهرست قرار نیست بهترین کتاب‌های نیم قرن اخیر باشد فقط پرفروش‌ترین‌هاست.ش


   
King.a.f.k, setarein2, meyhem.joker2 and 9 people reacted
نقل‌قول
اشتراک: