Header Background day #03

The Iliad

نویسنده: هومر
مجموعه: ثبت نشده
زبان اصلی: سایر
لینک کتاب در انجمن زندگی پیشتاز
سال چاپ اولیه: -750
بازدید‌ها: 2.5K
امتیاز گودریدرز: 3.9 (رأی 418K)
امتیاز منتقدین: - (رای 0 منتقد)
امتیاز کاربران: - (رای 0 کاربر)

خلاصه و توضیحات

خلاصه کتاب ایلیاد:

داستان اثر مربوط است به ربوده شدن هلن زن زیباروی منلاس یکی از چند فرمانروای یونان توسط پاریس، پسر پریام شاه ایلیون (تروا). خواستگاران هلن با هم پیمان بسته بودند که چنانچه گزندی به هلن رسید شوی او را در مکافات مجرم یاری دهند. از این رو سپاهی بزرگ به فرماندهی آگاممنون و با حضور پهلوانانی چون آشیل، اولیس، پاتروکل، آیاس(آژاکس) و… به سوی شهر تروا روانه گردید تا هلن را از پاریس بازپس گیرند.

Summary and description [From GoodReads]

Dating to the ninth century B.C., Homer’s timeless poem still vividly conveys the horror and heroism of men and gods wrestling with towering emotions and battling amidst devastation and destruction, as it moves inexorably to the wrenching, tragic conclusion of the Trojan War. Renowned classicist Bernard Knox observes in his superb introduction that although the violence of the Iliad is grim and relentless, it coexists with both images of civilized life and a poignant yearning for peace.

Combining the skills of a poet and scholar, Robert Fagles, winner of the PEN/Ralph Manheim Medal for Translation and a 1996 Academy Award in Literature from the American Academy of Arts and Letters, brings the energy of contemporary language to this enduring heroic epic. He maintains the drive and metric music of Homer’s poetry, and evokes the impact and nuance of the Iliad’s mesmerizing repeated phrases in what Peter Levi calls “an astonishing performance.”

درباره نویسنده

هومر 2

هومر

هومِر شاعر و داستان‌سرای یونانی است. وی احتمالاً در حدود ۸۰۰ سال (بعضی این تاریخ را ۲۰۰۰ سال ذکر کرده‌اند) پیش از میلاد می‌زیسته است. این تنها چیزی است که درباره‌ی هومر می‌دانیم. تنها آثار به مانده از وی، دو گلچین شعر به نام‌های «ایلیاد» و «ادیسه» است. همه‌ی آنچه ما درباره‌ی تاریخ و افسانه‌های […]
مشاهده بیوگرافیِ هومر

دیدگاه‌ها

اشتراک در
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فایل‌های این کتاب

ایلیاد

داستان کتاب:

کتاب ایلیاد یکی از مشهورترین آثار هومر است که به بیان ماجرای جنگ تراوا میپردازد.

ایلیاد بیست و چهار سرود دارد و خلاصه آن چنین است:

در کرانه آسیایی یونان، شهر ثروتمندی به نام «تروا» یا «ایلیون» یا «ایلیاد» بود که بر فراز تپّه ای در بالای بستر رودخانه «سکاماندر» قرار داشت. «پریام» پادشاه تروا پنجاه پسر داشت که در میانشان «هِکتور» از همه دلیرتر و «پاریس» از همه زیباتر بود. اندکی پیش از تولد پاریس، پیشگویی کرده بودند که این پسر برای پدر شوم خواهد بود. پریام دستور داد پاریس را در بیابانی نزدیک کوه «ایدا» بگذراند.

خدایان از او پاسبانی کردند و وی چوپانی را پیش گرفت. روزی که گله خود را در کوهستان می چراند، سه الهه یعنی «هِرا»، «آتنه» و «آفرودیت» پیش او رفتند و از او پرسیدند که کدامشان را زیباتر می داند. پاریس «آفرودیت» را برگزید. هِرا و آتنه خشمگین شدند و به دشمنی با «تروا» پرداختند.

روزی پاریس به اسپارت رفت و در آن جا با «هلن» همسرِ «مِنلاس» آشنا شد. منلاس برادر «آگاممنون» پادشاهِ اسپارت بود. بعد از مدتی، پاریس، هلن را فریفت و با خود به تروا بُرد.

آگاممنون عزم کرد برود و هلن را به زور از تروا بیاورد. از شاهانِ دیگر یونان در این کار یاری خواست. هِرا اسبان وی را که از این شهر به آن شهر در پی دشمنان مردم تروا می گشت، خسته کرد. با این همه، هزار و دویست کشتی جنگی و صد هزار لشکری که از همه جای یونان آمده بودند، گرد آمدند. از همه نام آورتر «اولیس» پادشاه «ایتاک» بود که از دیگران حیله بازتر و زبان آورتر بود و دیگری «آخیلوس» یا «آشیل» شاه «میر میدون ها» که از همه یونانیان دلیرتر و چابک تر بود.

پیش گویی کرده بودند که اگر آخیلوس یاری نکند، نمی توانند شهرِ تروا را بگیرند و وی در پای دیوارهای شهر پیروز خواهد شد و همان جا جان خواهد سپرد.

سرانجام، یونانیان در کرانه آسیا از کشتی پیاده شدند و کشتی های خود را نزدیک کرانه کردند و گرد شکر خود پرچین کشیدند. اما همه مردمِ همسایه با مردم تروا همدست شده بودند و فرمانده ایشان هکتور پسر دلاور پریام بود. محاصره تروا ده سال طول کشید و دو لشکر در دشتی که نزدیک شهر بود می جنگیدند. خدایان نیز دو دسته شده بودند: زئوس، آفرودیت و «آرِس» پشتیبان مردم تروا و آتنه و هرا پشتیبان یونانیان بودند.

روزی آرس بر گردونه جنگی خود نشست و به لشکرگاه مردم تروا فرود آمد و از یونانیان کشتار کرد. آتنه هم بر گردونه «دیومِد» نشست و او را به جنگ با خدایان گماشت. آرِس چون این پهلوان را دید، خود را روی او انداخت که زخمی بر او بزند، اما آتنه او را پناه داد و آرس زخم خورد…

«پاتروکل» دوست آخیلوس نزد وی رفت و از او خواست به یاری یونانیان برخیزد. آخیلوس نپذیرفت و تنها لباسِ جنگیِ خود را به پاتروکل داد تا با آن بجنگد. پاتروکل مردم تروا را به پس راند و سپاه یونان را نجات داد اما به دست هکتور کشته شد.

آخیلوس با شنیدن خبر مرگ دوست خود به میدان برگشت و بر تروا تاخت و آنان را گریزاند. هکتور کوشید وی را از این کار باز دارد و خود به دست آخیلوس کشته شد.

پاریس برادر هکتور تیری به پای آخیلوس زد که همان باعثِ مرگ او شد. زیرا تن آخیلوس در برابر هر ضربه ای مقاوم بود و هیچ سلاحی به او اثر نمی کرد. تنها جای ضربه پذیر او، کفِ پای او بود. با مرگ آخیلوس و رهایی هلن جنگ به پایان می رسد.

* * *

ایلیاد را بزرگ ترین حماسه جهان دانسته اند. اما این داوری نه از روی حقیقت بلکه به جهات نفوذ و سلطه فرهنگی غرب در دو قرن اخیر بوده است. تمام کتاب توضیح یک واقعه است. حال آن که شاهنامه فردوسی داستان ها و وقایع متعدد دارد که ایلیاد فقط با یکی از آن ها قابل مقایسه است. جمله ها و گفتارهای حکمت آمیز و عبرت آموز شاهنامه هیچ در ایلیاد سابقه و نظیر ندارد.

  • زبان فایل: پارسی
  • فرمت فایل: pdf
  • تعداد صفحات: 800
  • منتشرکننده:
  • تعداد دانلود: 23 کاربر
  • حجم فایل: 7.51 MB
  • نام فایل: ilyad.pdf
  • تاریخ انتشار: 1397/07/27

نقدها

متاسفانه برای این کتاب تا به حال نقدی ثبت نشده است.

نقل‌قول‌ها

متاسفانه برای این کتاب تا به حال نقل‌قولی ثبت نشده است.
تاریخ انتشار: 1394/03/22
فرستنده: BookPioneer
دسته بندی‌ها:
لینک کوتاه: https://bkpr.ir/249