Header Background day #19
آگاه‌سازی‌ها
پاک‌کردن همه

175 قهرمان،175 مرد،175 شهید

4 ارسال‌
3 کاربران
3 Reactions
1,728 نمایش‌
لینک دانلود
(@linkdownload)
Noble Member
عضو شده: 5 سال قبل
ارسال‌: 952
شروع کننده موضوع  

به نام خدا
زبان از وصف رشادت های این شیردلان عاجز است.شیردلانی که برای ما،برای اینکه ماها سالم بمونیم از جون و مال و زندگی و آیندشون گذشتند.همه ی اون ادمایی که مثل ما ها بودند.خانواده داشتند،زندگی داشتند،آینده داشتند.اونا از این آینده زدند.اونا از خودشون زدند برای اینکه ما باشیم.که بتونیم راحت زندگی کنیم.
دم همشون گرم.
شادی روح شهدا صلوات
منبع مطلب اول:ویکی پدیا
پیش‌زمینهویرایش]این عملیات قرار بود با استفاده از تاریکی شب بصورت ناگهانی انجام گردد و هدف از آن گرفتن نقطه اتکایی در ساحل غربی آب راه اروند رود بود. پس از تسخیر ساحل غربی قرار بود تهاجم تا اشغال بصره ادامه یابد. این عملیات در واقع بخشی از عملیات کربلای ۵ بود که با شکست این عملیات٬ عملیات کربلای ۵ بصورت مجزا انجام شد. هدف ابتدایی تسخیر جزیره ام‌الرصاص و سایر جزایر و جاده‌های اطراف آن بود تا محاصره شهر بصره تکمیل گردد. از دلایل تاکید بر تعجیل در این عملیات تحت تاثیر قرار دادن کنفرانس سازمان همکاری اسلامی بود که در آن زمان در کشور کویت برگزار می‌شد.
عراقی‌ها خطوط دفاعی ایستای استواری را در اطراف شهر بصره ساخته‌بودند. این خطوط شامل پنج حلقه دفاعی بود که با آبراه طبیعی مثل اروندرود و آبگیر‌های مصنوعی همانند دریاچه‌های پرورش ماهی در اطراف رودخانه جاسم حمایت می‌شد. دریاچه پرورش ماهی٬ از مین٬ سیم خاردار زیر آبی٬ الکترود٬ و سایر موانع انباشته شده بود. علاوه بر این موانع٬ در پشت هر آب‌راهی و هر خط دفاعی سیستم توپخانه‌ای هدایت راداری٬ نیروی هوایی٬ هلی کوپتر‌های تهاجمی با قابلیت استفاده از گازهای شیمیایی از مواضع عراقی‌ها پشتیبانی می‌کردند.
لورفتن عملیاتویرایش]بسیاری از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قبل از عملیات از لو رفتن این عملیات آگاهی داشتند. فرمانده وقت سپاه٬ محسن رضایی٬ بعدها گفته بود «تا یک هفته قبل از عملیات بر اساس ارزیابی فرماندهان، غافلگیری در حدود ۸۰ درصد بود، اما از یک هفته به عملیات هر چه به شب عملیات نزدیک می‌شدیم، این رقم کاهش می‌یافت تا حدی که شب عملیات به حدود ۵۰ درصد رسیده بود.» وی در چگونگی محاسبه رقم پنجاه درصد مدرک و سندی ارایه نداده است. با این حال با ناهماهنگی‌های بین فرماندهی کل جنگ و فرماندهان سپاه این عملیات انجام شد. در باره عامل لو رفتن عملیات مجموعه‌ای از کمک‌های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا به عراق٬ ستون پنجم سازمان مجاهدین خلق ایران٬ و پناهنده شدن برخی افراد رده‌بالای سیاسی به خارج از کشور ذکر شده‌است.
عملیاتویرایش]مارشال عبدالحلیم ابوغزاله وزیر دفاع پیشین مصر در کتاب «جنگ عراق و ایران» کربلای ۴ را بدترین عملیات این جنگ از نظر سازماندهی و طراحی مانور خوانده است و آن را به «حمله پیادگان مأیوس و ناامید انگلیس و فرانسه و آلمان علیه نیروهای سنگر گرفته یکدیگر در کانالها و مواضع دفاعی مجهز به تجهیزات پیشرفته در جنگ جهانی اول» تشبیه کرده‌است.
در این عملیات ابتدا حدود ۱۵ هزار نفر از نیروهای ایرانی به رهبری گروهی از تکاوران و غواصان نیمهٔ جنوبی شط‌العرب (دجله) و نیمه شمالی اروندرود (کارون و دجله) را پشت سر گذاشتند و با گذر از جزیره‌های ام‌الرصاص، ام‌البابی، قطعه ۲ و سهیل (عرض این قسمت از رودخانه حدود ۴۸۰ متر و جریان آب آن آرام است و جزایر به صورت پی‌درپی در عرض رود قرار گرفته‌اند) به خاک عراق وارد شده و خط دفاعی حد فاصل سپاه سوم عراق در شرق بصره و سپاه هفتم در منطقه نزدیک شبه‌جزیره فاو را شکستند.نیازمند منبع]
سپس حملهٔ حدود ۶۰ هزار نیروی سپاه و بسیجی ایران به سمت مواضع عراق در ساحل شرقی شط‌العرب ادامه یافت. هنگامی که این نیروها حرکت به سوی بصره را آغاز کردند با نبود آتش پشتیبانو آتش حمایتی نیروهای ایرانی در وضعیت آسیب پذیر قرار می‌گرفتند. وقتی این نیروها به استحکامات دفاعی عراقی‌ها شامل میدان‌ها مین و سیم‌های خاردار هجوم آوردند منطقه تبدیل به یک میدان کشتار شد. تا ۳۶ ساعت پس از آغاز عملیات حجم وسیع خساراتی که به ایرانی‌ها وارد شده بود از حمله اشتباه آنها به مواضع قوی و منظم دشمن حکایت داشت.نیازمند منبع]
نیروهای عراقی برای از بین بردن نیروهای ایرانی فقط از سلاحهای مستقیم و توپخانه بهره نبردند بلکه هواپیماها و هلیکوپترهای مسلح را نیز علیه نیروهای بی‌سرپناه و آشکار در منطقه به‌کار گرفتند. بخش عظیمی از نیروهای آب خاکی ایران غرق شدند و ۱۲ هزار کشته و زخمی برای ایران برجا ماند البته عراق اعلام کرده بود که در برابر هر کشته عراقی، یکصد سرباز ایرانی کشته شده‌اند و خسارات تقریبی ایران بین ۶۰ تا ۹۰ هزار کشته و زخمی است.
این عملیات با لو رفتن طرح عملیات پیش از آغاز آن توسط هواپیماهای آواکس، مسدود کردن حفر کانال در معبر اصلی محور و پر کردن آن با مازوت جهت زمین گیر کردن نیروهای ایرانی به شکست نیروهای ایرانی منجر شد.نیازمند منبع]
کشف اجساد غواصان ایرانیویرایش]در سال ۱۳۹۴، با گذشت ۲۹ سال از عملیات کربلای ۴، کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که اجساد ۱۷۵ غواص ایرانی را که با دستان بسته کشته شده‌اند در منطقه ابوفلوس، عراق کشف کرده‌اند. فرمانده این ستاد همچینین اعلام کرد که برخی از اجساد کشف شده دارای هیچ جراحتی نیستند و نیروهای بعثی آن‌ها را زنده به گور کرده‌اند.
منبع مطلب دوم:سایت صالحین http://salehin.ir/ رسانه‌ها و افراد مخالف و معاند انقلاب اسلامی همیشه منتظر یک فرصت هستند که به اعتبار انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران خدشه وارد کنند تا از ضریب اعتقادی مردم به این نظام کم کنند. خبر ورود پیکرهای مطهر 175 غواص شهید بهانه‌ای شد تا این رسانه‌ها دوباره فرماندهی جنگ را زیر سوال ببرند و شبهه‌افکنی و تخریب فرماندهان ایرانی را در دستور کار خود قرار دهند.


گروه جنگ نرم مشرق- چندی پیش پیکرهای ۱۷۵ غواص شهید وارد کشور شدند؛ این شهدا در عملیات کربلای۴ در دی‌ماه 1365 با دستان بسته توسط نیروهای بعثی به شهادت رسیده و زنده به گور شده بودند، عملیاتی که رزمنده‌ها با خاطرات تلخی از آن یاد می‌کنند. با نظر به اینکه حدود 30 سال از شهادت این غواصان رزمنده می‌گذرد، اما انتشار خبر نحوه شهادت این رزمنده‌ها موجب بروز واکنش‌های مختلفی از رسانه‌های معاند تا مردم عادی در فضای سایبر گردید.

با وجود اینکه در هشت سال دفاع مقدس با توجه به تدبیر فرماندهان و غیرت‌ورزی رزمنده‌ها یک وجب از خاک کشور در تصرف دشمن بعثی قرار نگرفت و عملیات‌ غرورآمیز زیادی مانند «فتح المبین» و «بیت‌المقدس» در این دوران انجام گرفت، اما در بعضی از عملیات مانند کربلای 4 به دلایل مختلف فتحی صورت نگرفت.

کربلای 4 و خیانت‌های شیطان بزرگ

عملیات کربلای چهار در دی ماه 1365 در شرایطی انجام شد که از نظر اجتماعی مردم ایران منتظر یک پیروزی بزرگ و سرنوشت‌ساز و در نهایت پایان جنگ بودند. این جو عمومی که به‌ویژه بعد از عملیات بزرگ والفجر 8 و فتح فاو ابعاد روانی ویژه‌ای پیداکرد، سبب هجوم بی‌نظیر نیروهای مردمی به سمت جبهه‌ها شد که در تاریخ 8 ساله جنگ تحمیلی تنها در برهه عملیات «فتح‌المبین» در سال 61 نمونه داشت.


تالارگفتمان 1

در عملیات کربلای 4 مردم ایران منتظر یک پیروزی بزرگ و سرنوشت‌ساز و در نهایت پایان جنگ بودند


این عملیات با رمز «محمد رسول الله» (ص) در محور «ابوالخصیب» به صورت گسترده به فرماندهی سپاه انجام شد. در این عملیات ابتدا حدود ۱۵‌هزار نفر از نیروهای ایرانی به رهبری گروهی از تکاوران و غواصان، نیمه جنوبی دجله و نیمه شمالی اروندرود را پشت‌سر گذاشتند و با گذر از جزیره‌های «ام‌الرصاص»، «ام‌البابی»، «قطعه ۲» و «سهیل» به خاک عراق وارد شده و خط دفاعی حد فاصل سپاه سوم عراق در شرق «بصره» و سپاه هفتم در منطقه نزدیک شبه‌جزیره «فاو» را شکستند. بعد از آن حمله حدود ۶۰‌ هزار نیروی سپاه و بسیجی ایران به سمت مواضع عراق در ساحل شرقی «اروند رود» ادامه یافت.

تالارگفتمان 2

هواپیماهای جاسوسی آواکس ارتش آمریکا یکی از اصلی‌ترین عوامل کمک به ارتش رژیم بعثی عراق در مواجه با رزمنده‌های ایرانی بود

نیروهای بعثی با کمک مستقیم آمریکایی‌ها در انتقال اطلاعات مربوط به تحرکات نظامی ایرانی‌ها که توسط هواپیماهای جاسوسی آواکس و تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده بود، خود را برای این عملیات آماده کرده بودند و موانع بسیار قوی طبیعی و مصنوعی از جمله مسدود کردن، حفر کانال در معبر اصلی محور و پر کردن آن با مازوت برای زمینگیر کردن نیروهای ایرانی ایجاد کرده بودند؛ نیروهای عراقی برای از بین بردن رزمنده‌ها فقط از سلاح‌های مستقیم و توپخانه بهره نبردند بلکه هواپیما‌ها و هلیکوپترهای مسلح را هم علیه نیروهای بی‌سرپناه و آشکار در منطقه به‌کار گرفتند و بخش زیادی از نیروهای آب خاکی ایران را غرق کردند که در نهایت با مشخص شدن تلفات سنگین نیروهای خودی، عملیات متوقف شد.

بهانه‌ای برای حمله به فرماندهان دفاع مقدس

رسانه‌ها و افراد مخالف و معاند انقلاب اسلامی همیشه منتظر یک فرصت هستند که به اعتبار انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران خدشه وارد کنند تا از ضریب اعتقادی مردم به این نظام کم کنند. خبر ورود پیکرهای مطهر 175 غواص شهید به همراه دیگر شهدای تازه تفحص شده بهانه‌ای شد تا دوباره در فضای سایبر و به خصوص شبکه‌های اجتماعی فرماندهی جنگ را زیر سوال ببرند و شبهه‌افکنی و تخریب فرماندهان ایرانی را در دستور کار خود قرار دهند.

تالارگفتمان 3

تالارگفتمان 4

بی‌بی‌سی فارسی همیشه محور بدبینی به مسئولان نظام را محور کار خود قرار داده است

تمرکز بر عملکرد فرماندهان عالی‌رتبه جنگ و القای ناتوانی و ضعف فرماندهان در کربلای 4 یکی از اصلی‌ترین محورهای حمله به فرماندهان دفاع مقدس در این ایام بود و این موج رسانه‌ای به دنبال برپایی «مصیبت‌خوانی» برای این غواصان شهید بود تا با گرفتن «اشک» از مردم ایران، شرایط بدبینی و حتی نفرت از مسئولین نظامی و سیاسی را فراهم کند.

تالارگفتمان 5

بعضی افراد مخالف و معاند نظام در هر فرصتی به دنبال زیر سوال بردن فرماندهان نظامی دفاع مقدس هستند


اقدامات جاسوسی عوامل نفوذی دشمن مثل منافقین، کمک برخی گروه‌های سیاسی معاند داخلی و از همه مهم‌تر پشتیبانی‌های اطلاعاتی دولت‌‌های غربی به‌ویژه آمریکا در رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی فارسی و... هیچ‌گاه گفته نمی‌شود و همیشه این نوع رسانه‌ها به دنبال مقصر نشان دادن مسئولین کشور در قبال جنایت‌هایی مانند همین ۱۷۵ غواص شهید هستند. این در حالی است که اسناد متقن و معتبر بین‌المللی از جمله اظهارات «عدنان خیرالله» وزیر دفاع وقت عراق پس از عملیات کربلای 4 و بعضی مسئولین آمریکایی، یکی از دلایل اصلی لو رفتن عملیات کربلای 4 را انتقال اطلاعات مربوط به عملیات توسط سرویس جاسوسی آمریکا به عراق و هم‌چنین همکاری جریان‌های سیاسی معاند داخلی برای جاسوسی نظامی و جمع آوری اطلاعات از تحرکات نیروهای ایرانی عنوان می‌کند.

تکریم شهدایی که همیشه پرچم‌شان برافراشته است

بعد از موج رسانه‌ای نه چندان قوی تخریب فرماندهان ایرانی در رسانه‌های مخالف و معاند انقلاب اسلامی، موج بسیار قوی در فضای سایبر به خصوص شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک، وایبر، تلگرام، واتس آپ، لاین و اینستاگرام در جهت تکریم این شهدای غواص به راه افتاد. در شبکه‌های اجتماعی کاربران با ساخت هشتگ‌های #دست بسته، #١٧٥،#سلام_بر۱۷۵غواص_شهید و... عکس‌ها، طرح‌های گرافیکی، شعر و دل‌نوشته‌های منتشر شده خود را با هم به اشتراک گذاشتند تا یاد شهدای غواص را گرامی دارند.

تالارگفتمان 6

تالارگفتمان 7

تصویرسازی بعضی از کاربران برای ادای احترام به 175غواص شهید در عملیات کربلای 4

حتی هنرمندانی مانند مهدي پاكدل، مهراب قاسم‌خاني، رسول صدرعاملي، عارف لرستاني، داريوش فرضيايي، علي صالحي و... با دل‌نوشته و ارسال عكس و عكس‌نوشته احساسات و عواطف خود را نسبت به بازگشت سربازان وطن بيان كرده‌اند.

تالارگفتمان 8

تالارگفتمان 9

دو یادبود از خیل عظیم ادای احترام کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی

یکی از پربیننده‌ترین متن‌هایی که در روزهای گذشته مطرح شد، مربوط به «سمیه شادکام» درباره کوچکترین عمویش، «مسعود شادکام» بود که به همراه عکس او در فیسبوک منتشر کرد؛ عموی کوچکش که در سن و ‌سال کم به همراه چهار پسرعموی دیگرش در کربلای چهار جنگید و شهید شد.

تالارگفتمان 10


   
نقل‌قول
reza379
(@reza379)
عضو Admin
عضو شده: 6 سال قبل
ارسال‌: 1062
 

مطلبتون عالی بود. و اینکه یادشون رو اینجا هم گرامی داشتید متشکر. من تا حالا نفهمیده بودم که این خبر رو که عملیات لو رفته، بی بی سی منتشر کرده ؛ اما طبق چیزهایی که فهمیدم این که عملیات لو رفته کاملا حقیقت داشته، هر چند خودم هم کاملا کاملا کاملا مطئن نیستم ، من فهمیدم که افرادی مثل آقای دادآفرید هم قرار بوده که توی اون عملیات حضور داشته باشن ، این آقای دادآفرید از بهترین ، واقعا بهترین شناگر ها بوده ، اما ایشون زمانی که از لو رفتن عملیات مطلع شدن از عملیات کنار کشیدن ، یا بهتر بگم ، با استفاده از زرنگی که داشتن فرار کردن. و در ضمن ایشون در آخر باز هم شهید شدن ، البته نه در این عملیات. خب شما ببینید ، یک رزمنده غواص ، که شناگریش هم از بهترین شناگری ها بوده از این عملیات فرار کرده! این نشون دهنده ی این نیست که ایشون ترسو بودن ، ایشون از الکی شهید شدن جلوگیری کردن هرچند که خودشون هم در آخر شهید شدن. افراد دیگه ای هم بودن ، اسمشون یادم نمیاد اما به جز آقای دادآفرید فکر میکنم که آقای صالحی ( یه همچین چیزی بود فکر کنم) هم بودن.


   
پاسخنقل‌قول
لینک دانلود
(@linkdownload)
Noble Member
عضو شده: 5 سال قبل
ارسال‌: 952
شروع کننده موضوع  

از پاسخ فوقالعاده خوبتان بسیار ممنونم


   
پاسخنقل‌قول
ida7lee2
(@ida7lee2)
Noble Member
عضو شده: 6 سال قبل
ارسال‌: 587
 

یادشون گرامی :1:


   
پاسخنقل‌قول
اشتراک: