Header Background day #24
ارتباط بین اساطیر ت...
 
آگاه‌سازی‌ها
پاک‌کردن همه

ارتباط بین اساطیر ترکی و اسکاندیناوی

1 ارسال‌
1 کاربران
3 Reactions
1,696 نمایش‌
ابریشم
(@harir-silk)
Noble Member
عضو شده: 5 سال قبل
ارسال‌: 471
شروع کننده موضوع  

در جهان بینی ترکهای باستان درخت از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در نظر ترکهای باستان، مدل فضائی دنیا از دیدگاه آفرینش جهان، شامل بالا ، زیر و میانه بوده ، که بیشتر تصویر یک درخت را در نظر آنها مجسم می کرد ، درختی که هر قسمت آن معرف بعضی فعل و انفعالات طبیعی یا اجتماعی بوده است . بالا،تاج درخت : که یادآور فضا،ستارگان ، قلل کوه ها ، سرچشمه های رودخانه ها ، پرندگان و جهان بالا است . پائین : ریشه های درختان ، غارها ، تنگراه ها ، آب و حیواناتی که در لانه های زیر زمینی زندگی می کنند ، و دنیای زیرین را بخاطر می آورد . دنیای میانه ، یا تنه درخت : دّره ها ، نوع بشر، و حیوانات خون گرم را یاد آور می شود.
درختی که به عنوان نماد این طرز فکر مورد احترام ترکهای باستان بود ، درخت غان بوده است ، که در مراسم مذهبی مختلف برای تا نگری از آن استفاده می شده است . و مردم برای بر آورده شدن آمال و آرزو هایشان ازسوی تا نگری، به آن پارچه می آویختند.بنا بر باورترکهای باستان ، در مورد پیدایش نژادها که به صورت شامان از یک درخت زاده شده است. نام این پدربزگ " اودون " Odun است .در زبان ترکی جدید ، این کلمه به معنای هیزم ، کنده ی درخت و الوار بکار می رود. این امر انسان را به صرافت می اندازد که ارتباطی بین این کلمه و کلمه " اودین " بر قرار کند (اعتقادات و دلایل تاریخی فراوان و یافته های ژنتیگی ثابت می کنند که ترکان در کشورهای فعلی سوئد ، نروژ ، ایسلند و اسکاتلند زندگی می کرده اند . لذا اعتقادات دینی آنها می توانسته است در آنجا رواج پیدا کرده باشد . در ضمن بنا به اعتقاد پروفسور اسونگ لاگربرینگ ، خدای وایکینگ ها ( اودین ) ، ترک بوده است . خصوصیت شامانیستی این رب النوع بطور حتم تایید شده است . او نه تنها به یک درخت مربوط می شود،بلکه حیات نخستین درختی که به انسان تبدیل شده را به او برمی گرداند. و باید پذیرفت که قطعا به همراه مردم شمالگان، ترکان نیز به اسکاندیناوی مهاجرت کرده بودند.)
از طرفی یورد Jord در اسطوره‌های اسکاندیناویایی قدیم، مظهری از زمین بکر و خالی از انسان به شمار می رفته است. او یکی از همسران اودین، خدای خدایان ایزدستان نورس است و از او خدای قدرتمند ثور زاده می شود.که "یورد" در زبان ترکی به معنی سرزمین و وطن است.دانشمندان نروژی، در جستجوی موطن پدران وایکینگها، DNA مقبرههای باستانی آسیای میانه رو مطالعه میکنند.پدران وایکینگها از ناحیهای در نزدیکی دریای خزر برخاستند،و به قزاقستان آمدند. دختر Thor Heyerdahl، خانم Bettina Heyerdahl که عضو گروه فوقالذکر هست، در این رابطه گفتن: «یافتن خاستگاه وایکینگها، هدف اصلی آخرین سفر اکتشافی پدرم بود. بر اساس پاراللهای زبانشناسی، او زادگاه اودین، پدر وایکینگها را در آسیای میانه میدانست».
عضو دیگر این گروه نروژی، مورخ، Sturla Ellingvag نیز عنوان کردند: «محتملا، اجداد ما، هزاران سال پیش، در جایی در آسیای میانه و جنوب روسیه، سرزمینی مشترک داشتهاند. به لطف دستاوردهای علم مدرن، ما به یافتن خانه مشترکمان، بیشتر از هر زمان دیگری نزدیک شدهایم».


   
نقل‌قول
اشتراک: